Kraj

Papież na obchody na Monte Cassino: „modląc się za Poległych, modlę się o pokój”

Kościół Niedz. 19.05.2024 09:03:42
19
maj 2024

„Niech zapanuje pokój! Spójrzcie na napis wyryty nad wejściem do Opactwa na Monte Cassino: Pax! Niech to będzie główną intencją waszej dzisiejszej modlitwy, do której i ja pragnę się dołączyć. Modląc się za Poległych, tym żarliwiej modlę się o pokój” – napisał Papież Franciszek w liście odczytanym podczas głównych obchodów 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, które odbyły się w sobotę 18 maja.

Ojciec Święty podkreślił, że obchody są dobrą okazją, żeby ponownie zaapelować o pokój. „Zaprzestańcie prowadzić wojny! Nigdy więcej szaleństwa wojny, agresji, nienawiści i pogardy dla drugiego człowieka!” - pisał Papież. „Niech Boża Opatrzność darzy Polskę, Europę i świat pokojem!” - dodał.

Franciszek przypomniał za jaką cenę zginęli żołnierze polscy i alianccy. „W modlitewnej zadumie razem z wami wpatruję się w rzędy białych krzyży i odczytuję wykute w kamieniu słowa, którymi zwracają się do nas Polegli: ‘Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie’, ‘Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce’” - napisał Ojciec Święty.

Papież odniósł się też do dewizy „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Polecił, aby te słowa były „zapisane w waszych sercach, a wasze czyny niech dają o nich żywe świadectwo dla narodów Europy i świata. Przypominajcie o nich wszystkim, zwłaszcza młodym pokoleniom, dajcie świadectwo jak zachować wiarę, pamięć o historii i tradycji, tożsamość chrześcijańską i narodową, z właściwą hierarchią wartości: Bóg niech będzie zawsze na pierwszym miejscu!”.

Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino rozpoczęły się Mszą św. o godz. 16:00 sprawowaną przez polskich i włoskich kapłanów. Homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. „Zgromadziła nas wdzięczność za bohaterską postawę żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Zgromadziło nas też przekonanie, że kultywowanie pamięci służy naszej osobistej i narodowej pamięci, a zatem i naszej tożsamości. Tym samym decyduje o naszej teraźniejszości i przyszłości” - mówił bp Lechowicz.

Biskup polowy Wojska Polskiego zwrócił się też do obecnych na uroczystości ostatnich żyjących weteranów walk o Monte Cassino. „Macie prawo do dumy, a my mamy obowiązek, by czerpać z Waszego przykładu i być gotowymi do uczynienia wszystkiego, co w naszej mocy, by wolność i niepodległość naszej Ojczyzny zachować dla obecnych i przyszłych pokoleń!” - podkreślił bp Wiesław Lechowicz.

W obchodach 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino wziął udział prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, jak również prezydent Włoch Sergio Mattarella. Obecna była córka gen. Władysława Andersa, dowódcy 2. Korpusu Polskiego spod Monte Cassino, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, a także szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, przedstawiciele władz Polski, kombatanci, rodziny żołnierzy, a przede wszystkim ostatni żyjący weterani 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa.

Oprócz Mszy św. w programie uroczystości znalazły się m.in.: okolicznościowe przemówienia, Apel Poległych, odśpiewanie utworu „Czerwone Maki” oraz ceremonia złożenia wieńców przez oficjalne delegacje państwowe. Całość obchodów 80. rocznicy zakończy się we wtorek 21 maja. Organizatorem jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.

Monte Cassino i znajdujący się na tym masywie benedyktyński klasztor należały do najważniejszych niemieckich punktów oporu podczas II wojny światowej. To miejsce jednych z najbardziej zaciętych walk, w wyniku których 18 maja 1944 r. 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobył Monte Cassino. Szacuje się, że śmierć poniosło wówczas 923 żołnierzy polskich, a rannych było blisko 3 tys., natomiast 345 zostały uznanych za zaginionych.

To było strategiczne zwycięstwo, ponieważ otwarło drogę do Rzymu. Już 4 czerwca wojska alianckie i amerykańskie, prawie bez walki, wkroczyły do Rzymu i wyzwoliły tę część Włoch.Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Artur Hanula/https://www.vaticannews.va/pl.html
fot. ks. Mateusz Wójcik, @VaticanNewsPL

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.