Patronat medialny

Postawy antykatolickie w Polsce. Konferencja w Sejmie na temat raportu przygotowanego przez Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW

Kościół Czw. 14.09.2023 15:22:47
14
wrz 2023

W piątek, 15 września w godz. 10.00-15.00 w Sejmie odbędzie się konferencja pod tytułem „Czy katolicy w Polsce doświadczają dyskryminacji?”. Organizatorką wydarzenia jest poseł Anna Maria Siarkowska.

Wprowadzeniem do debaty będzie prezentacja raportu badań naukowych: "Analiza uwarunkowań postaw antykatolickich i przyzwolenia na nie w Polsce", opublikowanych w ubiegłym tygodniu . Raport badań zaprezentuje dr Jarosław Przeperski. Konferencję poprowadzi red. Jan Pospieszalski.

Zaproszenie na panel ekspercki przyjęło Ordo Iuris i mec. Magdalena Majkowska, Klub Jagielloński - Daria Chibner, Fundacja Życie - Michał Owczarski oraz Paweł Kwaśniak z Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej.

W panelu publicystycznym udział wezmą: red. Franciszek Kucharczak z Gościa Niedzielnego, red. Łukasz Warzecha z Do Rzeczy, red. Radosław Gruca z Radia Zet, oraz red. Paweł Chmielewski z PCH24.pl .

W debacie polityków o dyskryminacji katolików w Polsce dyskutować będą : poseł Anna Maria Siarkowska, minister Marcin Warchoł, poseł Bartłomiej Wróblewski i były poseł JAn Łopuszański oraz Jan Krysiak.

Blisko 24 proc. katolików spotkało się z wrogością z powodu wyznawanej wiary, a 43 proc. zadeklarowało, że ze względu na przynależność do Kościoła katolickiego spotkało się z lekceważeniem - wynika z raportu Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW w Warszawie. Raport „Postawy antykatolickie w Polsce” już jest dostępny na stronie UKSW, tymczasem w piątek, 15 września w Sejmie odbędzie się konferencja dotycząca tego tematu z udziałem think tanków, mediów oraz polityków.

„O antykatolicyzmie czas porozmawiać poważnie. Antykatolicyzm powinien być traktowany jak antysemityzm, gdyż prowadzi do tego samego” – mówi posłanka Anna Maria Siarkowska, pomysłodawczyni konferencji.

„Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW zleciło badania, z których powstał naukowy raport. Wynika z niego wprost, że w Polsce istnieje przyzwolenie na agresję i przemoc wobec katolików. Wielu polityków stara się usunąć Kościół ze sfery publicznej, a nawet zakazać części praktyk religijnych (spowiedź dzieci, procesji Bożego Ciała). Ci sami politycy wciąż opowiadają o tolerancji, a ich tolerancja wobec Kościoła katolickiego objawia się tym, że domagają się, by milczał, a najlepiej zniknął ze sfery publicznej, gdy tymczasem misją Kościoła jest nauczanie. To zjawisko również zostało opisane przez naukowców” – pisze na swoim profilu na facebooku Anna Maria Siarkowska.

„Antykatolicyzm jest widoczny w polityce, w mediach, w pop kulturze. Musimy temu przeciwdziałać, gdyż antykatolicyzm jest tym samym co antysemityzm i prowadzi do tego samego” – dodaje posłanka.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.