Patronat medialny

„Święty Mikołaj to postać historyczna, która stała się skomercjalizowana przez dzisiejszy świat” - Orszak Świętego Mikołaja w Lublinie

Kościół Czw. 07.12.2023 09:49:34
07
gru 2023

W dniach 3-6 grudnia w Lublinie odbywał się orszak świętego Mikołaja. Celem wydarzenia jest pokazanie prawdziwej postaci świętego i odkomercjonalizowanie jego sylwetki. Tegoroczny orszak był jubileuszową 10. edycją.

Wydarzenie rozpoczęło się na lubelskim Starym Mieście 3 grudnia, w niedzielne popołudnie. Na scenie widzowie obejrzeli krótkie przedstawienie, a następnie mogli się trochę poruszać tańcząc do znanych piosenek. Po błogosławieństwie, uczestnicy orszaku na czele ze świętym Mikołajem przemaszerowali ulicą Lubartowską do kościoła pod wezwaniem Św. Mikołaja. Obok świątyni ustawiona była scena, gdzie na najmłodszych czekały zabawy i animacje. Wystąpi również zespół Full Power i Spirit oraz Monika Kowalczyk. Punktem kulminacyjnym tego dnia był pokaz sztucznych ogni.

W poniedziałkowe popołudnie święty Mikołaj miał pełne ręce roboty. Odbyło się spotkanie z dziećmi i rodzinami pochodzącymi z Ukrainy, podopiecznymi Fundacji Leny Grochowskiej. Dzieci mogły zobaczyć Mikołaja i razem spędzić czas w świątecznej atmosferze, dostały również drobne prezenty.

We Wtorek Mikołaj zawitał do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Kilka słów do publiczności powiedziała Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty, która podkreśliła znaczenia kultury i religii w kształtowaniu młodego człowieka. Marek Krakowski dyrektor CSK zaznaczył, że postać św. Mikołaja to osobowość, która łączy ludzi, między innymi dlatego, że jest świętym katolickim oraz prawosławnym.

Na scenie CSK odbyło się również rozstrzygnięcie dwóch konkursów. Finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Święty Mikołaj człowiek o niezłomnej wierze” z całej Polski spłynęło około 2 tysięcy prac. Konkurs podzielony był na 3 kategorie wiekowe.

W pierwszej z nich - przedszkolnej nagrody zdobyli:
I miejsce - Emila Starowicz,
II miejsce - Lena Róż,
III miejsce - Zosia Chrynkiewicz.

W kategorii klas 1-3:
I miejsce - Mikołaj Ryputniewicz
II miejsce - Aleks Droszcz
III miejsce - Michał Ligas.

W kategorii klas 6-8:
I miejsce - Jakub Siewiera
II miejsce - Sonia Sochacka
III miejsce - Vitalina Kryshtal

W trakcie wydarzenia odbyło się również rozstrzygnięcie filmowego konkursu, na który wpłynęło 61 filmów. Nagrody otrzymali:
I miejsce - Grupa młodzieżowa „Mamita Młodych” z parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie,
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr.2 w Elblągu
III miejsce - Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla dzieci i młodzieży niesłyszącej i słabo słyszącej w Lublinie.

Poza tym wyróżnienia otrzymały: Szkoła Podstawowa w Jastrzębiu Starym, Szkoła Podstawowa w Lasocicach oraz grupa ministrantów z Obornik.

Publiczność oprócz poznania wyników konkursów, mogła cieszyć się historią świętego Mikołaja ukazaną przez Teatr Animacji Piaskowej Febus. Punktem kulminacyjnym był koncert Marcina Wyrostka z zespołem. Marcin Wyrostek jest akordeonistą, zwycięzcą 2. edycji programu Mam Talent.

Ostatniego dnia orszaku św. Mikołaj odwiedził dzieci z domów dziecka, szpitalach i domach opieki społecznej. Wydarzenie zakończyło się wieczorną Mszą świętą, której towarzyszył Chór Św. Jana Pawła II pod dyrekcją ks. dr Tomasza Lisieckiego. Po eucharystii ks. Piotr Kawałka, organizator oraz proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja podziękował wszystkim zaangażowanym w akcję i wyraził głęboką radość z udanego orszaku.

Wydarzenie patronatem medialnym objęły Katolickie Radio Podlasie i portal Podlasie24.pl.


Mateusz Biernacki

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.