XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”
paź 2023
W niedzielę, 15 października w Polsce i środowiskach polonijnych, po raz 23. obchodzony jest Dzień Papieski, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.
Dzień Papieski organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, służy refleksji nad nauczaniem i pontyfikatem Świętego Jana Pawła II. Obchodzi się go od 2001 roku, w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, co miało miejsce 16 października 1978 roku. W Dzień Papieski jest organizowana ogólnopolska kwesta na ulicach i przy parafiach na fundusz stypendialny dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży. W całym kraju prowadzone są też modlitwy, odbywają się konferencje i dyskusje poświęcone Janowi Pawłowi II i Jego dokonaniom.Główne uroczystości XXIII Dnia Papieskiego rozpoczną się o godzinie 9.00 mszą w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, którą odprawi ksiądz Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. O tej samej godzinie (9.00) w Bazylice św. Krzyża w Warszawie biskup Piotr Turzyński, duszpasterz Polonii, będzie przewodniczył mszy świętej transmitowanej przez Program Pierwszy Polskiego Radia.
Z kolei o godzinie 9.30 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie mszę świętą, transmitowaną w TVP 1 i TVP Polonia, będzie celebrował biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert Chrząszcz. W niedzielny wieczór o godzinie 17.30 Telewizja Polska (TVP 1) wyemituje Koncert Galowy XXIII Dnia Papieskiego pod tytułem "Jan Paweł II. Cywilizacja życia". Wystąpią między innymi: Olga Szomańska, Anna Józefina Lubieniecka, Krzysztof Iwaneczko, Marcin Sójka, Kuba Szmajkowski, zespół Tulia oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, powołana przez Episkopat w 2000 roku, upamiętnia dokonania Jana Pawła II, poprzez edukację, promocję kultury oraz wspieranie chrześcijańskich mediów. Buduje też "żywy" pomnik papieża, czyli funduje stypendia naukowe utalentowanym dzieciom i młodzieży z niezamożnych rodzin. Środki na stypendia pochodzą głównie ze zbiórek przy kościołach prowadzonych podczas Dnia Papieskiego przez wolontariuszy. Tegoroczna kwesta kościelna odbędzie się także w zagranicznych parafiach, między innymi w Niemczech, Austrii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Brazylii i Stanach Zjednoczonych.
Pozyskiwanie środków jest bardzo ważną pomocą dla dwóch tysięcy stypendystów z 40 diecezji Polski oraz kilkudziesięciu osób z Ukrainy. Dzieciom z rodzin wielodzietnych stypendia dają możliwość studiowania czy kształcenia się w większym mieście już w szkole średniej, opłacenia internetu, biletów za przejazd, podręczników, kursów językowych, korepetycji czy rozwijania zainteresowań.
Do tej pory Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia objęła opieką materialną i duchową kilkanaście tysięcy stypendystów. W ciągu niemal ćwierć wieku działalności, dzięki darczyńcom, przekazała na stypendia ponad 200 milionów złotych.
źródło: IAR
0 komentarze