Kraj

Literacki Piknik Biblioteki Narodowej „Imieniny Jana Kochanowskiego”

Kultura Niedz. 30.06.2024 17:50:04
30
cze 2024

W sobotę, 29 czerwca w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie po raz dwunasty odbył się Literacki Piknik Biblioteki Narodowej. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia głównym bohaterem był pisarz Czesław Miłosz, który został wybrany na patrona roku 2024.

Celem pikniku było ukazanie, że czytanie i literatura odgrywa ważną rolę w życiu każdego z nas i jest codzienną częścią naszego rozwoju. Podczas pikniku można było zapoznać się z nowościami książkowymi kilkudziesięciu polskich wydawnictw zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, wziąć udział w profesjonalnych warsztatach lektorskich i stworzyć własnego audiobooka, a także spróbować swoich sił w roli lektora w plenerowym studiu.

Z okazji ogłoszenia roku 2024 rokiem Czesława Miłosza w tegorocznej edycji pikniku skupiono się na życiu i twórczości Czesława Miłosza. Podczas wydarzenia wspominała go m.in. Joanna Miłosz, a sama twórczość Czesława Miłosza stała się pretekstem do rozmów o przekładach poezji i małych ojczyznach. W ramach wydarzenia odbyła się także gra terenowa Czesława Miłosza. Dodatkową atrakcją na pikniku była możliwość bezpłatnego oglądania w Pałacu Rzeczypospolitej wystawy poświęconej Miłoszowi pt. „Miłosz Powrót” zawierającej jego osobiste rękopisy i pamiątki. Kuratorem wystawy został Michał Szymański.

Oprócz wydarzeń poświęconych Czesławowi Miłoszowi na uczestników pikniku literackiego czekały liczne spotkania i panele tematyczne ze znanymi pisarzami, przyrodniczy spacer po Ogrodzie Krasińskich z botanikiem Pawłem Pawlikowskim z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, panel o zawiłościach pracy nad biografiami poprowadzony przez Andrzeja Franaszka, Wojciecha Orlińskiego i Ulę Ryciak. Na jednej ze scen plenerowych odbyły się spotkania z laureatami nagród: spotkanie z Piotrem Pazdejem, laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego poprowadzone przez Wojciecha Chmielewskiego, spotkanie z Michałem Książkiem, laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii książka o tematyce warszawskiej poprowadzone przez Olgę Wróbel.

Na pikniku nie zabrakło okazji, aby zdobyć autograf ulubionego pisarza, a także możliwości zaszycia się w ciszy z książką na leżaku czy czytania na trawie przy stoisku Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Dużym zainteresowaniem cieszył się mecz poetycki, złożony z tekstów Czesława Miłosza, w którym dwie drużyny walczyły o zwycięstwo pod okiem aktorki Grażyny Wolszczak, Magdaleny Walach i innych.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.