Kraj

Meczet w Kruszynianach wyróżniony na interaktywnej mapie National Geographic

Kultura Pt. 14.05.2021 10:16:00
14
maj 2021

Meczet w Kruszynianach, w województwie podlaskim, został wyróżniony na interaktywnej mapie Polski #JestTyleDoOdkrycia National Geographic. Mapa, stworzona z pomocą ekspertów, podróżników i lokalnych odkrywców, wskazuje lokalizacje zaskakujących i często nieoczywistych punktów wartych odwiedzenia.

Odkrywanie jest ważną częścią życia dla 81% Polaków – wskazują badania ”Jak odkrywamy” przeprowadzone przez kanał National Geographic Polska. Okazuje się też, że pomimo powszechnego zamiłowania do egzotycznych akcentów, nasze dwa ulubione obszary odkryć to nowe miejsca w Polsce (39%) i środowisko naturalne (33%).

Jednak nawet ci, którzy nie należą do grona miłośników lokalnego odkrywania,
za sprawą interaktywnej mapy Polski jesttyledoodkrycia.pl poczują chęć ruszenia
w drogę. Mapa powstała w ramach akcji #JestTyleDoOdkrycia kanału National Geographic, który wspólnie z ekspertami, odkrywcami i podróżnikami wyselekcjonował i dokładnie oznaczył lokalizacje, stanowiące często ukryte atrakcje spoza utartych szlaków turystycznych na terenie naszego kraju.

Wśród nich znalazła się też „perełka” z województwa podlaskiego: Meczet w Kruszynianach.

Kategoria: Historia/Architektura
Adres/Lokalizacja: Kruszyniany 62, 16-120 Kruszyniany

To jeden z dwóch w Polsce meczetów tatarskich, jednocześnie najstarszy z nich. Powstał na przełomie XVIII i XIX w. To drewniany, niewielki budynek, kryty gontem z wieżyczką z hełmem i iglicą z półksiężycem. Nieopodal świątyni znajduje się mizar czyli cmentarz.

Więcej inspiracji do eksplorowania każdego zakątka Polski czeka na stronie jesttyledoodkrycia.pl. Interaktywna mapa umożliwia również oznaczanie własnych odkryć!

National Geographic poprzez lokalną kampanię #JestTyleDoOdkrycia pragnie inspirować do poznawania świata po swojemu, odkrywania lokalnie i pielęgnowania w sobie ciekawości.

ZOBACZ: Interaktywna mapa #JestTyleDoOdkrycia
Zdjęcia: https://bit.ly/3ya79TA

Inf. pras.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.