Lublin

Lubelscy terytorialsi zwiększają pomoc dla powodzian

Kraj Czw. 19.09.2024 12:25:19
19
wrz 2024

W czwartek, 19 września ponad 100 kolejnych żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady OT uda się na Dolny Śląsk, aby wspierać mieszkańców i służby w walce z żywiołem. To nie koniec zaangażowania - największe siły i środki 2 LBOT zostaną uruchomione w piątek.

Rusza kolejna grupa lubelskich terytorialsów z pomocą dla powodzian. Jeszcze dziś, tj. w środę, w godzinach wieczornych ponad 100 żołnierzy 2 LBOT wyruszy na Dolny Śląsk. Na miejscu siły i środki 2 LBOT zostaną rozdysponowane do kolejnych zadań na tereny, gdzie pomoc jest najpilniejsza.

Od wtorku, od wczesnych godzin porannych na Dolnym Śląsku działa już ponad 180 żołnierzy 2 LBOT. Przez pierwszą dobę terytorialsi z Lublina pracowali przy umacnianiu i podnoszeniu wałów przeciwpowodziowych we Wrocławiu. Aktualnie część żołnierzy została przekierowana do miejscowości Lądek Zdrój i Stronie Śląskie, gdzie wspierają mieszkańców w usuwaniu skutków powodzi na terenach, gdzie woda już opadła. Ponadto ciężki sprzęt 2 LBOT pracuje przy umacnianiu wałów w Oławie.

To nie koniec zaangażowania żołnierzy 2 LBOT w walkę z kataklizmem na południu kraju. Największe siły i środki planowane są do uruchomienia w piątek, 20 września br.
Od początku kryzysu 2 LBOT jest w gotowości do wsparcia służb ratowniczych w walce z żywiołem. Zgodnie z postawionymi zadaniami z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej pozostały sprzęt oraz żołnierze 2 LBOT cały czas są w stałej gotowości, aby w trybie pilnym zwiększyć zaangażowanie w działania ratownicze prowadzone na terenach objętych powodzią. Kolejne siły i środki 2 LBOT będą uruchamiane zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem.

Od 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe – WZZ Dolny Śląsk, WZZ Śląsk, WZZ Małopolska, WZZ Wielkopolska. Zgrupowania Wojsk Obrony Terytorialnej dysponują ponad dwustoma jednostkami sprzętu w tym samochodami ciężarowo-terenowymi, quadami, łodziami, piłami spalinowymi oraz pompami.

Głównym zadaniem terytorialsów jest przede wszystkim pomoc ludności cywilnej, pomoc w ewakuacji mieszkańców, dostarczanie pożywienia i wody pitnej, wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych oraz usuwanie skutków powodzi na terenach, gdzie woda już opadła.

Warto podkreślić, że po raz pierwszy w historii dowództwo nad całą operacją kryzysową powierzono Wojskom Obrony Terytorialnej - całością sił używanych w tej operacji dowodzi Dowódca WOT.





0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.