Kraj

1 lipca ruszył nabór wniosków o wyprawkę szkolną „Dobry Start”

Region Wt. 02.07.2024 18:30:59
02
lip 2024

Od 1 lipca rodzice mogą już wnioskować o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie. Można to zrobić o dowolnej porze dnia i godzinie, również w weekendy. Rodzice mogą je wysyłać korzystając z aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

To już czwarty rok, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatruje wnioski o dofinansowanie wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry Start”. Tylko wczoraj do godzin popołudniowych rodzice i opiekunowie złożyli ponad 250 tys. formularzy. Najwięcej wniosków zostało złożonych przez bankowość elektroniczną i PUE ZUS. W ubiegłym roku w województwie podlaskim 134 tys. dzieci otrzymało dofinansowanie na wyprawkę szkolną. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 40 mln zł. W całym kraju ZUS wypłacił 1 mld 38 mln zł świadczeń dla prawie 4,6 mln dzieci.

Raz w roku rodzice mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup wyprawki szkolnej, czyli na przykład na zakup podręczników, zeszytów czy przyborów szkolnych. Dofinansowanie wyprawki przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko do 20 roku życia, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia przez nie 24. roku życia. Wsparcie finansowe nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach ani na studentów.

- Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo. Oznacza to, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20 albo 24 rok życia, osiągnęli przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym – tłumaczy Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Wnioski o 300 zł dla ucznia można składać od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie drogą elektroniczną. Jeśli wniosek będzie poprawnie wypełniony i złożony do 31 sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. Złożenie wniosku po 30 listopada będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20 roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

- Najprostszym i najszybszym sposobem złożenia wniosku o świadczenie „Dobry Start” jest aplikacja mZUS, którą można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store. Aby aktywować aplikację mobilną mZUS, należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy nie mają konta na PUE ZUS, mogą złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia – dodaje rzeczniczka.

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy
ZUS województwa podlaskiego

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.