Kraj

123456 wciąż na topie. Twoje hasło można złamać w sekundę

Region Śr. 30.04.2025 15:47:35
30
kwi 2025

Hasło takie jak „123456” jest wciąż wykorzystywane przez ponad 13 tysięcy Polaków. „qwerty123” i „qwerty1” to kolejne popularne kombinacje, które wykorzystuje 11 i 9 tysięcy użytkowników. Czas potrzebny do ich złamania? Niewiele ponad sekundę. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Hasła, który obchodzony jest 1 maja, dr inż. Grzegorz Kozieł z Politechniki Lubelskiej przypomina, że mocne hasło to nie tylko kwestia skomplikowania, ale przede wszystkim długości i braku oczywistych wzorców.

Popularne, ale łatwe do złamania

– Hasła takie jak 123456, qwerty, czy password1 są łatwe do zapamiętania, ale jednocześnie bardzo popularne, przez co łatwe do złamania – tłumaczy ekspert z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Choć lista najczęściej wykorzystywanych haseł w Polsce jest łatwa do znalezienia w Internecie, warto sprawdzić, czy nasze hasło się na niej znajduje.

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

– Hasło powinno być długie, najlepiej piętnastoznakowe lub dłuższe, oraz niezwiązane z żadnymi oczywistymi informacjami, które mogą być łatwe do zgadnięcia – radzi dr Kozieł. Dobrze jest unikać imion członków rodziny, dat urodzenia czy nazw miejscowości, które mogą być powiązane z naszym życiem.

Bezpieczne hasło to takie, które jest trudne do odgadnięcia, ale jednocześnie łatwe do zapamiętania. Na przykład: „JakrzezuchaSpiewaNiebiesko” – to długie, unikalne i niepowiązane z niczym, co może być łatwo zgadnione przez cyberprzestępców.

Nie używaj jednego hasła do wszystkiego
Bardzo ważne jest, by nie korzystać z tego samego hasła do różnych serwisów internetowych.
– Jeśli używamy tego samego hasła w różnych aplikacjach, np. w banku, poczcie internetowej i mediach społecznościowych, i jedno z tych haseł wycieknie, cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do wszystkich naszych kont – przestrzega ekspert.

Łamanie haseł – jak działa atak?
Cyberprzestępcy nie tylko wykorzystują wycieki danych, ale także łamią hasła, stosując różne metody, w tym tzw. atak siłowy. W takim przypadku atakujący próbuje sprawdzić wszystkie możliwe kombinacje haseł, co wymaga dużej ilości czasu. Im dłuższe hasło, tym dłużej zajmuje złamanie.

Jak zapamiętać trudne hasła?
– Ważne jest, by nie zapisywać haseł w łatwo dostępnym miejscu, np. na kartkach przyklejonych do monitora – podkreśla dr Kozieł. – Bezpieczniejszą opcją są tzw. menedżery haseł, które przechowują nasze dane w formie zaszyfrowanej, zapewniając ich bezpieczeństwo.

Katedra Informatyki Politechniki Lubelskiej

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.