Kraj

Bądź bezpieczny nad wodą

Region Śr. 03.07.2024 09:44:24
03
lip 2024

Nad wodą może nas spotkać wiele potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Dowiedź się jak być bezpiecznym w czasie kąpieli bądź pływania na jednostkach pływających.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:

1. Pływaj tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i słuchaj poleceń ratownika WOPR.

2. Jeśli na własne ryzyko decydujesz się na kąpiel w miejscu niestrzeżonym pamiętaj o asekuracji. Boja ratunkowa bądź kamizelka asekuracyjna mogą uratować Ci życie.
3. Unikaj wchodzenia do wody oznakowanej zakazami kąpieli.

4. Nie odpływaj daleko od brzegu, zwłaszcza w pojedynkę.

5. Unikaj kąpieli w wodzie nieznanej. Wiry, nagłe uskoki, nieregularne dno, wodorosty, prądy wodne to tylko część rzeczy które mogą nas zaskoczyć w wodzie.

6. Nie skacz do wody nieznanej. Często przy skokach "na główkę" dochodzi do uszkodzenia rdzenia w odcinku szyjnym co prowadzi do paraliżu prawie całego ciała.

7. Nie wchodź do wody po alkoholu bądź zażyciu leków psychotropowych i niektórych antybiotyków. Po spożyciu alkoholu dochodzi do szybszej utraty ciepłoty ciała, zwiększa się ryzyko wystąpienia dreszczy i przykurczy mięśni, istnieje ryzyko zaburzenia procesu oddychania. Często osoba pod wpływem alkoholu w wodzie błędnie ocena własnych możliwości oraz ma zaburzoną orientację czasową i przestrzenną.

8. Nie wchodź do wody po zmroku, przy ograniczonej widoczności bądź przy nagłej zmianie pogody. Wszystkie te czynniki będą utrudniać przeprowadzenie ewentualnej skutecznej akcji ratunkowej.

9. Zwracaj uwagę na zachowanie innych osób nad wodą, zwłaszcza osób zachowujących się niebezpiecznie bądź stwarzających zagrożenie dla innych.

10. Zachowaj ostrożność na dmuchanych materacach itp. To nie jest bezpieczne miejsce na drzemkę. Pamiętaj przy nagłym wpadnięciu do wody istnieje ryzyko wystąpienia szoku termicznego.

11. Właściwie korzystaj ze sprzętu pływającego. Poznaj przeznaczenie i zastosowanie sprzętu pływającego. Korzystaj ze sprawnych technicznie jednostek pływających. Zabezpiecz się w kamizelki ratunkowe, tylko kamizelka ubrana i prawidłowo zapięta jest w stanie utrzymać nas na powierzchni wody.

12. Nad wodą dzieci mają być pod stałą opieką osób dorosłych. Zapoznaj dziecko z zasadami bezpieczeństwa. Powiedź do kogo ma się zwrócić gdy się zgubi, zapisz na ręku dziecka numer telefonu komórkowego do rodzica lub opiekuna.

mł. asp. Aleksandra Wasiak

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.