Łosice

Gminny Dzień Strażaka w Olszance. Nowy ciężki wóz bojowy dla OSP

Region Pon. 18.05.2026 07:04:13
18
maj 2026

Uroczysta Msza Święta, poświęcenie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz podziękowania dla druhów – tak przebiegały tegoroczne obchody Gminnego Dnia Strażaka w Olszance. Wydarzenie odbyło się 17 maja. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji strażaków i ich rodzin w kościele w Hadynowie. Homilię wygłosił ks. Rafał Pietruczuk, który podkreślał znaczenie wiary, służby i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Kapłan zwrócił uwagę na codzienny trud strażaków oraz wartość wspólnoty i wzajemnego wsparcia.

Najważniejszym punktem uroczystości było oficjalne przekazanie i poświęcenie nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP Olszanka, należącej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Nowy pojazd otrzymał imię „Iskra”. Nazwa została wyłoniona w konkursie plastycznym skierowanym do dzieci z terenu gminy. Zwycięską pracę przygotowała Oliwia Romaniuk.

Nowy samochód został zabudowany na podwoziu Scania i wyposażony m.in. w zbiornik na 5000 litrów wody, autopompę wysokiej wydajności, działko dachowe, wyciągarkę elektryczną oraz pełne oświetlenie pola działań. Pojazd posiada napęd terenowy i sześciomiejscową kabinę modułową.



Zakup pojazdu był możliwy dzięki współpracy wielu instytucji. Koszt inwestycji wyniósł ponad 1,6 mln złotych. Finansowanie pochodziło m.in. z dotacji Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, wsparcia Samorządu Województwa Mazowieckiego, środków gminy Olszanka oraz preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prezes OSP Olszanka Stefan Marciniuk w rozmowie z Radiem Podlasie podkreślał, że jednostka stale rozwija swoje możliwości ratownicze i dysponuje sprzętem do ratownictwa technicznego, drogowego oraz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jak zaznaczył, strażacy z Olszanki wyjeżdżają rocznie do około 30 zdarzeń, głównie miejscowych zagrożeń i zdarzeń drogowych.

Wójt gminy Olszanka, a jednocześnie prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Dariusz Wojtczuk zaznaczył, że strażacy ochotnicy są niezwykle ważnym filarem bezpieczeństwa mieszkańców gminy. Podziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację inwestycji oraz zapowiedział dalsze działania związane z modernizacją wyposażenia jednostek OSP na terenie gminy.

Tegoroczne obchody Gminnego Dnia Strażaka w Olszance były nie tylko okazją do świętowania, ale również wyrazem wdzięczności wobec wszystkich osób zaangażowanych w działalność ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa na terenie gminy.



Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.pl.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
DJ Pabllo Pon. 18.05.2026 04:41:46

Ale kiedyś fajne imprezy były organizowane przez Pana Sołtysa i OSP - no i ten Dj :)