Komu przysługuje świadczenie „Dobry Start” i jak z niego skorzystać?
sie 2023
Świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, od 7. aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko z niepełnosprawnością, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia. Ci, którzy nie chcą czekać dwa miesiące na pieniądze przeznaczone na wyprawkę szkolną, a chcą je otrzymać do końca września muszą się pospieszyć i złożyć wniosek o wsparcie do końca sierpnia.
- Warto wspomnieć, że wsparcie przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Program „Dobry Start” nie obejmuje dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole. Program „Dobry Start” nie obejmuje także studentów – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.Wnioski o świadczenie 300 plus można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanych środków odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.
Wnioski drogą online można składać przez 5 miesięcy od 1 lipca do 30 listopada przez aplikację mobilną mZUS, portal PUE ZUS, Emp@tia i bankowość elektroniczną. Złożenie wniosku jeszcze w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach tj. we wrześniu, październiku lub listopadzie, to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
- Zachęcamy rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Jest ona dostosowana do ekranów smartfonów i tabletów, a do tego zawiera funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin. Za jej pomocą można złożyć wniosek nie tylko o Dobry Start 300 plus, ale też o 500 plus, rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie żłobkowe – mówi rzeczniczka.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
0 komentarze