Lubelska Brygada OT ma nowych oficerów
gru 2023
„Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności oficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno, uroczyste ślubowanie (…)” – te słowa oficerskiego ślubowania wygłoszone w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza pozostają na zawsze w sercu każdego oficera Wojska Polskiego. Są one nie tylko spełnieniem marzeń i zaszczytem, ale też najwyższym zobowiązaniem.
W ubiegłą niedzielę na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się kolejna promocja oficerska żołnierzy rezerwy i OT. Wśród ponad 70 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej promowanych na pierwszy stopień oficerski, 5 to żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, absolwenci kursu oficerskiego Agrykola. To oni w obecności władz państwowych, przełożonych oraz rodzin i bliskich przyjaciół wypowiedzieli słowa oficerskiego ślubowania. Uroczystego aktu promocji na pierwszy stopień oficerski dokonał m.in. czasowo pełniący obowiązki dowódcy WOT - gen. bryg. Krzysztof Stańczyk.- Jestem niezmiernie dumny, że mogłem dziś być tu z moimi żołnierzami i promować ich na pierwszy stopień oficerski. Są takie momenty w życiu żołnierza, które zapamiętuje się na całe życie – zostanie oficerem Wojska Polskiego jest właśnie jednym z nich. Życzę wszystkim nowo promowanym żołnierzom by dalej się rozwijali i wzmacniali potencjał Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Właśnie ci ludzie są przyszłością naszej armii – powiedział gen. bryg Krzysztof Stańczyk.
Promowany tego dnia kpr. Konrad, żołnierz 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty dodał - Udział w tej uroczystości był dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Wypowiadając słowa przysięgi czułem dumę, ale również satysfakcję z otrzymania stopnia oficerskiego. Kosztowało mnie to wiele wyrzeczeń, pracy i poświęcenia. Mam świadomość czekających mnie nowych zadań i wyzwań. Myśląc o tym, słowa przysięgi „Nigdy Cię nie zawiodę – Ojczyzno” nabierają dla mnie szczególnego znaczenia.
Była to kolejna promocja żołnierzy OT, którzy ukończyli szkolenie, tradycjami nawiązujące do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”. Szkoła ta została założona w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK. Kurs Agrykola jest przeznaczony dla żołnierzy obrony terytorialnej, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową. Trwa on 13 miesięcy i otwiera bramę oficerskiej kariery.
Inf. Pras.
0 komentarze