Kraj

Nowi ochotnicy rozpoczynają służbę w 2 Lubelskiej Brygadzie OT

Region Pt. 17.11.2023 16:14:16
17
lis 2023

Blisko 150 nowych ochotników z Lubelszczyzny w piątek, 17 listopada rozpoczęło szkolenie podstawowe w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To ostatnia w tym roku okazja, aby zdobyć podstawy żołnierskiego rzemiosła pod okiem terytorialsów. Najwytrwalsi ochotnicy już 2 grudnia w Lublinie złożą uroczystą przysięgę.

W piątek, bramy koszar na Majdanku w Lublinie przekroczyło 146 kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Przed nimi 16-dniowe szkolenie podstawowe, ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych niezbędnych do przetrwania na współczesnym polu walki. Ochotnicy będą uczyć się m.in. podstaw bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią, topografii, łączności oraz ratownictwa medycznego. Szkolenie odbędzie się w koszarach w Dęblinie, pod okiem kadry instruktorskiej z kompanii szkolnej.

Tzw. „szesnastka” zakończy się pętlą taktyczną, czyli sprawdzianem umiejętności nabytych podczas 2-tygodniowego szkolenia. Swoistą nagrodą za ogromny trud i wysiłek włożony w szkolenie będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 2 grudnia w Lublinie.

Po przysiędze nowi żołnierze-ochotnicy rozpoczną służbę na wyznaczonych stanowiskach w jednym z pięciu batalionów 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Lublinie, Dęblinie, Kraśniku, Białej Podlaskiej i Zamościu.

Kolejne przyjęcie ochotników w szeregi 2 LBOT odbędzie się w dniach 16-17 grudnia. Kontynuacja tego szkolenia nastąpi w czasie ferii zimowych tj. 29.01-11.02.2024 roku. Mieszkańcy województwa lubelskiego, którzy chcieliby spróbować swoich sił w wojsku mogą składać wnioski o powołanie w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub skorzystać z pomocy mobilnych rekruterów 2 LBOT – kontakty do nich dostępne są na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Jak zostać żołnierzem WOT? Jakie warunki należy spełnić i jak wygląda służba? Odpowiedzi na te pytania można uzyskać na stronie: https://terytorialsi.wp.mil.pl/ lub na bezpłatnej infolinii pod numerem 800-696-077.

Inf. Pras.,

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.