Kraj

Po raz kolejny ZUS startuje z projektami edukacyjnymi

Region Wt. 05.09.2023 11:17:56
05
wrz 2023

Właśnie rozpoczął się nowy rok szkolny, a z nim kolejna edycja „Lekcji z ZUS” oraz „Projektu z ZUS”. Co roku uczestniczący w nich uczniowie otrzymują solidną dawkę wiedzy z zakresu ubezpieczeń, emerytur, rent czy składek. Nie inaczej będzie w tym roku.

- Ruszają zapisy do projektów edukacyjnych organizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Każdy dostosowany jest do wieku uczniów. Dla młodzieży szkół podstawowych jest to „Projekt z ZUS”, a dla uczniów szkół ponadpodstawowych są to „Lekcje z ZUS”. Dzięki takim lekcjom sprawy związane ze składkami, emeryturami, rentami czy prowadzeniem własnej firmy przestaną być dla nich tajemnicą, a wiedza zdobyta podczas zajęć pozwoli młodym ludziom z pełną świadomością wkroczyć na rynek pracy - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od kilku lat z powodzeniem organizuje w szkołach podstawowych program edukacyjny „Projekt z ZUS”. Jest to jedna godzina lekcyjna, podczas której uczniowie poznają podstawy obowiązującego systemu ubezpieczeń społecznych, prawa i obowiązki ubezpieczonych, płatników i świadczeniobiorców, a także dowiadują się, na jakie świadczenia mogą liczyć osoby ubezpieczone. Zaletą „Projektu z ZUS” jest to, że może być prowadzony w dowolnym czasie, przez cały rok szkolny. Nauczyciele mogą liczyć na materiały, które pomogą zrealizować przedsięwzięcie, a także na opiekę merytoryczną oraz szkolenia. Dla zainteresowanych koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji może przeprowadzić lekcję instruktażową.

- Uczniowie biorący udział w projekcie mogą przystąpić do Konkursu na najlepszą pracę wyjaśniającą, dlaczego ubezpieczenia są ważne w życiu każdego człowieka. Ma ona formę filmu, plakatu lub komiksu, a pracę może wykonać od 1 do 5 osób. Konkurs przebiega w trzech etapach – szkolnym, wojewódzkim i centralnym. Najlepsze prace z etapu centralnego prezentowane są na stronie internetowej ZUS, w zakładce Edukacja - mówi rzeczniczka.

„Lekcje z ZUS” skierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych. Zawierają treści z podstawy programowej przedmiotu „Biznes i Zarządzanie”, wiedza o społeczeństwie oraz podstawy programowej kształcenia w zawodach, m.in. technik rachunkowości, technik administracji, technik handlowiec i technik ekonomista. Są tak skonstruowane, aby młodzi ludzie nie tylko zdobyli wiedzę teoretyczną, lecz także w praktyce dowiedzieli się między innymi, jak zgłosić siebie
i pracowników do ubezpieczeń, gdy założą własną firmę, czy jak rozliczyć składki za pośrednictwem pierwszego kompleksowego e-urzędu jakim jest Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Gwarantujemy pomoc na każdym etapie realizacji projektu - przygotowaliśmy dla każdego ucznia
i nauczyciela bezpłatne materiały edukacyjne („Zeszyt nauczyciela” i „Zeszyt ucznia”), gotowe scenariusze lekcji, stronę internetową www.zus.pl/edukacja i indywidualne wsparcie eksperta – zapewnia je w naszym regionie Monika Michałowska, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji.

Uczniowie, którzy wezmą udział w „Lekcjach z ZUS” mogą sprawdzić swoją wiedzę w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Olimpiada jest trzyetapowa (etap szkolny, wojewódzki i centralny). W tym roku zgłoszenia uczniów do olimpiady przyjmowane są do 20 października. Pierwszy etap rywalizacji odbędzie się już 28 listopada, kolejny - 5 marca 2024 r. a finał - 18 kwietnia 2024 r. Na zwycięzców etapu centralnego czekają indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji na uczelnie oraz cenne nagrody rzeczowe. Ponadto laureaci i finaliści olimpiady są zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego na technika ekonomistę i technika rachunkowości.

Nauczyciele zainteresowani organizacją zajęć ,,Lekcje z ZUS” i Olimpiadą mogą skorzystać z pomocy koordynatora do spraw komunikacji społecznej i edukacji.

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.