Podlaskie przeciw depresji. Konferencja w Białymstoku także on-line

maj 2025
Problemowi depresji wśród dzieci i młodzieży oraz sposobom skutecznego reagowania na poziomie lokalnym, poświęcona będzie konferencja „Podlaskie przeciw depresji”. Spotkanie odbędzie się odbędzie się w piątek 23 maja w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej. Dla tych, którzy nie będą mogli osobiście wziąć udostępniona zostanie transmisja on-line.
Z danych organizacji pozarządowych wynika, że każdego dnia co najmniej sześcioro nieletnich w Polsce podejmuje próbę samobójczą. Ważnym elementem konferencji będą dwa panele dyskusyjne z udziałem ekspertów i przedstawicieli samorządów. Omawiane będą m.in. wpływ mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodych oraz czteropoziomowy model wsparcia w ramach tzw. Aliansu Przeciw Depresji – europejskiej dobrej praktyki wdrażanej także w Polsce:I panel - "Depresja dzieci i młodzieży w dobie technologii cyfrowych" - W świecie, gdzie media społecznościowe i przeciążenie cyfrowe są codziennością, coraz częściej obserwujemy u młodych ludzi symptomy depresji. To nie tylko kwestia „za dużo internetu” – to złożona zależność, w której również pogarszające się zdrowie psychiczne może prowadzić do nadmiernego korzystania z technologii.
II panel - "Depresja dzieci i młodzieży – wyzwania, potrzeby, działania" - dyskusja panelowa skupi się na potrzebie kompleksowego, zintegrowanego podejścia do zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Model Aliansu Przeciw Depresji – oparty na czterech poziomach interwencji: służbie zdrowia, mediach, lokalnych liderach i grupach wysokiego ryzyka – może być odpowiedzią na obecny brak spójności w systemie wsparcia i narastające potrzeby młodych osób w zakresie publicznego zdrowia psychicznego.
Kulminacyjnym punktem konferencji będzie podpisanie przez przedstawicieli samorządów z województwa podlaskiego deklaracji wspierania działań przeciwdziałających depresji.
To już piąta taka konferencja w kraju – wcześniej deklarację podpisali burmistrzowie Warszawy oraz przedstawiciele samorządów województw śląskiego, zachodniopomorskiego oraz podkarpackiego.
Organizatorzy zachęcają do udziału w konferencji nie tylko samorządy, ale też lekarzy pierwszego kontaktu, psychologów, dyrektorów szkół, pedagogów, organizacje pozarządowe, lokalnych liderów oraz społeczności, które są gotowe do zaangażowania się w nieformalne lokalne alianse do walki z depresją.
Konferencja będzie transmitowana w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej w Polsce:
w wersji polskiej: Facebook @komisjaeuropejska,
w wersji angielskiej: YouTube @komisjaeuropejska.
Organizatorzy zapewniają także tłumaczenie transmisji na język migowy PL/EN

Konferencja organizowana jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Współorganizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski województwa podlaskiego, a Partnerem Alians Przeciw Depresji. Konferencja odbywa się pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE.
Inf. pras.
0 komentarze