Kraj

Święto 5 Mazowieckiej Brygady OT

Region Wt. 09.07.2024 11:14:04
09
lip 2024

W ciechanowskich koszarach odbyły się obchody święta 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej połączone z przysięgą wojskową ponad 115 nowych żołnierzy. W wydarzeniu uczestniczył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk.

Obchody Święta 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” rozpoczęły się już w piątek (5 lipca). Tego dnia dowództwo, żołnierze oraz pracownicy uczestniczyli w mszy polowej oraz uroczystej zbiórce, podczas której wręczono zasłużonym żołnierzom odznaczenia i wyróżnienia.

Główne uroczystości z okazji 7-lecia Brygady połączone z przysięgą wojskową odbyły się w niedzielę 7 lipca na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie. Przybyli na nią znamienici goście: Dowódca WOT gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, doradca Szefa Sztabu Generalnego - gen. broni Krzysztof Król, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń, szkół, a także rodziny przysięgających żołnierzy.

Tego dnia słowa roty wypowiedziało ponad 115 nowych ochotników z północnego Mazowsza. Wśród nich byli uczniowie, studenci, pracownicy lotniska, pracownik stoczni, listonosz, stomatolog, trener judo i prawnik hobbystycznie zajmujący się projektowaniem gier wojennych. Blisko 80% uczestników szkolenia podstawowego w ramach I tury „Wakacji z WOT”, to osoby w wieku 18-20 lat.

Podczas uroczystości Dowódca WOT odczytał list skierowany do mazowieckich terytorialsów przez Ministra Obrony Narodowej, Władysława Kosiniaka Kamysza. Z okazji ich podwójnego Święta wyraził słowa uznania i szacunku dla potrzebnej i ważnej dla społeczeństwa służby, zaangażowania i oddania sprawom obronności oraz pracy na rzecz swojej „małej Ojczyzny”. Podkreślił również:

- Będziecie służyli wsparciem i pomocą ludziom, którzy żyją blisko Was. Znacie ich potrzeby i oczekiwania, znacie tamtejsze okolice; lepiej niż ktokolwiek inny poradzicie sobie z wyzwaniami i ewentualnymi zagrożeniami. Terytorialsi wielokrotnie już udowodnili, że będąc blisko i w stałej gotowości do działania – są najskuteczniejsi i najlepsi.

ŚWIĘTO Z WYRÓŻNIENIAMI

Dowódca płk dr Paweł Lech uhonorował odznaką pamiątkową 5 MBOT Dowódcę WOT, z kolei zastępca Dowódcy Brygady ppłk Grzegorz Podolszański odebrał srebrny medal „Za Długoletnią Służbę” nadany przez Prezydenta RP. Po raz pierwszy nadano Tytuł Honorowy „Zasłużony Żołnierz Obrony Terytorialnej” – otrzymał go sierż. Adam z kompanii szkolnej w Ciechanowie oraz st.kpr. Sylwia z 52 batalionu lekkiej piechoty w Komorowie. Pamiątkowe ryngrafy oraz wyróżnienia otrzymali pracodawcy żołnierzy i firmy wspierające rozwój 5 Mazowieckiej BOT: Cedrob S.A., Norcospectra, Plon i Urodzaj.

PIKNIK WOJSKOWY


Po części oficjalnej zakończonej defiladą pododdziałów i koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej z Radomia rozpoczął się piknik wojskowy z całą plejadą atrakcji. Były koncerty młodych talentów z Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki, Szkoły Muzycznej w Ciechanowie, Załogi Szklanego Jasia oraz pokaz sztuk walki w wykonaniu żołnierza 5 MBOT – st. szer. Weroniki Krzywnickiej, jak również trening zumby. Na licznie przybyłych gości czekały stoiska i punkty promocyjne, a dla najmłodszych uczestników zorganizowano konkursy, gry i zabawy, m.in. pole minowe, strzelnica ASG, maskowanie i tor przeszkód. Podczas trwania pikniku, goście mogli poczęstować się żołnierską grochówką oraz specjałami przygotowanymi, m.in. przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z regionu.

*****
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” została sformowana w 2017 roku. Decyzją Ministra Obrony Narodowej święto 5MBOT ustanowiono na dzień 7 lipca jako datę upamiętniającą operację wojskową „Ostra Brama”.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.