Kraj

Wybór ZUS czy OFE – do końca lipca otwarte okno transferowe

Region Czw. 04.07.2024 12:45:03
04
lip 2024

Już tylko do 31 lipca zainteresowani mogą podjąć decyzję dotyczącą przyszłej emerytury. Mężczyźni, którzy nie ukończyli 55. roku życia, a kobiety 50 lat, mogą zdecydować czy składki będą trafiać tylko do ZUS-u czy do ZUS-u i OFE. Na złożenie oświadczenia o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE albo zapisywaniu jej wyłącznie na subkoncie w ZUS-ie został już tylko miesiąc.

- Do 31 lipca przyszli emeryci mogą zmienić decyzję w sprawie przekazywania części składki emerytalnej na II filar. Mogą zdecydować, że w całości - 7,3 proc. ma trafiać na subkonto w ZUS-ie albo że 4,38 proc. ma być przekazywane na subkonto do ZUS-u, a 2,92 proc. do otwartego funduszu emerytalnego. Zmiana decyzji wymaga złożenia oświadczenia ZUS-US-OFE-03. Wypełniony formularz można dostarczyć do placówki ZUS-u osobiście lub pocztą. Można go również wysłać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

- Jeśli przyszły emeryt nie chce nic zmieniać w dotychczasowym podziale składki emerytalnej, to nie musi składać oświadczenia. Druku nie składają także osoby, które są objęte tzw. suwakiem bezpieczeństwa tj. są w wieku niższym o 10 lat od powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn - dodaje rzeczniczka.

W przypadku osób objętych suwakiem bezpieczeństwa na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego ZUS nie przekazuje już składek do OFE. W ten sposób chroni środki ubezpieczonych zgromadzone w otwartym funduszu przed ewentualną utratą ich wartości. OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS-u, które zapisywane są na subkoncie.

Ważne
Jeśli dotychczas ubezpieczony nie był członkiem żadnego OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek otwartego funduszu, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia (ZUS-US-OFE-03) powinien zawrzeć umowę z wybranym przez siebie funduszem emerytalnym.
Kolejne okno transferowe będzie od 1 kwietnia do 31 lipca 2028 r.

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.