Zmiany w podstawie programowej z historii. Komentarz dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie
mar 2024
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje uszczuplić podstawę programową m.in. z historii. Pierwsze zmiany mają zostać wprowadzone wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2024/2025.
W proponowanych przez ministerstwo zmianach w podstawie programowej z historii, wiedza o Żołnierzach Wyklętych, których dzień, obchodzimy 1 marca została zredukowana do minimum. Z podstawy zniknęli przedstawiciele antykomunistycznego ruchu oporu. To samo dotyczy obrońców Westerplatte czy roli Jana Pawła II w obaleniu PRL-u. MEN zmiany argumentuje tym, że nauczyciel, dzięki zmniejszonym wymogom wynikającym z podstawy, będzie miał więcej czasu na pracę z uczniem.Na ten temat wypowiedział się doktor Robert Derewenda, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, współtwórca podstawy programowej z 2017 roku. Porównał on poprzednią podstawę do obecnie proponowanej i wskazał, jakie skutki mogą przynieść zmiany wprowadzane przez MEN.
Z doktorem Robertem Derewendą rozmawiał nasz reporter Mateusz Biernacki.
2 komentarze
Historii tej, która była przed wiekami powinni uczyć historycy. Historii o której mówi dr Derewenda powinni uczyć rodzice i dziadkowie, bo to oni byli jej świadkami. Nie powinien robić tego IPN na zlecenie J. Kaczyńskiego. Historia Żołnierzy Wyklętych nie jest jednoznaczna i o tym powinien wiedzieć Pan z IPN. Chyba, że ten Pan jest historykiem na zlecenie partii.
oczywista oczywistość