Kraj

ZUS: Świadczenia honorowe dla 100-latków – w podlaskim pobierają je 83 osoby

Region Wt. 09.07.2024 13:03:17
09
lip 2024

Po ukończeniu 100 lat seniorzy otrzymują specjalną premię za wiek, czyli tzw. świadczenie honorowe. Na Podlasiu dodatkowe pieniądze z ZUS-u pobierają 83 osoby. Najstarsza z nich ma 113 lat i mieszka w powiecie sejneńskim.

Świadczenie honorowe przyznawane jest osobom, które ukończyły 100 lat życia. Jest dożywotnie i wypłacane co miesiąc w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Kwota bazowa zmienia się co roku wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dla osób, które kończą 100 lat w różnych latach, kwota bazowa będzie więc inna, a więc i świadczenie honorowe będzie w różnej wysokości – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

- Raz przyznany specjalny dodatek za wiek wypłacany jest do końca życia w tej samej wysokości obok podstawowego świadczenia tj. emerytury lub renty. Dla osób, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat, świadczenie honorowe wynosi 6 246,13 zł brutto. Jeszcze do końca lutego br. była to kwota 5540,25 zł brutto - mówi Krystyna Michałek.

W województwie podlaskim gratyfikację za wiek otrzymują z ZUS-u 83 osoby. Najstarsza seniorka z regionu, która pobiera świadczenie honorowe z Zakładu ma obecnie 113 lat i mieszka w powiecie sejneńskim, a najstarszy mężczyzna w grudniu ukończy 103 lata i mieszka w Hajnówce.

Komu ZUS przyzna emeryturę honorową z urzędu, a kto musi złożyć wniosek

Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, aby dostać dodatkową gratyfikację za wiek, nie muszą składać żadnego wniosku. W ich przypadku zakład sam załatwia formalności, czyli przyzna dodatkową kwotę z urzędu. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS-u lub innego organu emerytalnego. Oni, aby otrzymać świadczenie honorowe, muszą złożyć wniosek w ZUS-ie i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.

ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.