Kraj

ZUS wypłaca świadczenie 500 plus

Region Pt. 15.09.2023 10:43:33
15
wrz 2023

Od początku roku z programu „Rodzina 500 plus” w całym kraju skorzystało 7,87 mln dzieci, a w województwie podlaskim 227 tys. Obecny okres świadczeniowy będzie obowiązywał do 31 maja 2024 r.

Wnioski o świadczenie 500 plus na obecnie obowiązujący okres można było składać od 1 lutego do 30 czerwca 2023 r. Teraz, na bieżąco do programu mogą już dołączyć tylko dzieci, których rodzice zapomnieli złożyć wniosek o wsparcie, oraz nowo narodzone pociechy. W przypadku tych pierwszych świadczenie zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. Natomiast rodzice nowo narodzonych dzieci mają 3 miesiące na złożenie dokumentów, by uzyskać świadczenie od dnia urodzenia dziecka.

- W województwie podlaskim od początku roku do ZUS-u wpłynęło 141 tys. wniosków, w całym kraju 5 mln. Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Białegostoku – 40 tys., Suwałk - 7,5 tys. i powiatu białostockiego – 20,4 tys. Najmniej wpłynęło ich w powiecie sejneńskim – 2 tys. oraz monieckim 3,8 tys. - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Wnioski o 500 plus składane są wyłącznie drogą elektroniczną, co jest ogromnym ułatwieniem dla rodziców. Bardzo wygodnym i szybkim sposobem złożenia wniosku o świadczenie jest aplikacja mZUS, którą można pobrać na swój smartfon lub tablet ze sklepu Google Play oraz Apple App Store. Dokumenty można także złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

- Wypłata świadczeń odbywa się na bieżąco, środki przekazywane są wyłącznie na rachunek bankowy. W przypadku braku wypłaty warto zajrzeć na swoje konto na PUE ZUS. Może się okazać, że wniosek został błędnie wypełniony. Jeśli tak jest, to ZUS w ciągu 14 dni wezwie rodzica lub opiekuna do jego poprawienia. Jeśli z kolei nie zostaną złożone wymagane załączniki, Zakład wezwie do ich dostarczenia i wyznaczy termin od 14 do 30 dni – wyjaśnia rzeczniczka.

Wiadomość o tym, że należy poprawić lub uzupełnić wniosek przekazywana jest również na adres mailowy oraz numer telefonu, który został podany we wniosku. Jeśli rodzic nie poprawi lub nie uzupełni dokumentów w wyznaczonym terminie, ZUS nie rozpatrzy takiego wniosku.

W przypadku przyznania świadczenia wychowawczego nie jest wydawana decyzja. Informację w tej sprawie Zakład zamieszcza na profilu na PUE ZUS, a także przekazuje mailem na adres, który został podany we wniosku.

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy
ZUS województwa podlaskiego

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.