Kraj

25. Piknik Olimpijski przed Igrzyskami w Paryżu 2024

Sport Niedz. 26.05.2024 11:28:21
26
maj 2024

W sobotę, 25 maja na terenie Parku Kępa Potocka w Warszawie odbył się 25 Piknik Olimpijski, który należy do jednych z najważniejszych imprez sportowo-rekreacyjnych w Polsce, a także w Europie. W tegorocznej edycji wydarzenia tematem przewodnim były oczywiście zbliżające się igrzyska w Paryżu 2024.

W programie 25 Pikniku Olimpijskiego oprócz licznych konkursów, pokazów poszczególnych dyscyplin sportowych jak szermierka, kolarstwo, piłka nożna, lekkoatletyka, koszykówka i wiele innych, nie mogło zabraknąć oczywiście zaproszonych na piknik ponad setki Olimpijczyków oraz polskich medalistów igrzysk olimpijskich. W całym miasteczku olimpijskim można było spotkać zarówno współczesne gwiazdy polskiego sportu w każdej z dyscyplin sportowych, a także sportowców, którzy w dawnych czasach zasłynęli w sporcie. Na szlaku olimpijskim w Parku Kępa Potocka można było trafić na Roberta Korzeniowskiego, polskiego chodziarza, czterokrotnego mistrza olimpijskiego, trzykrotnego mistrza świata i dwukrotnego mistrza Europy, Anetę Rygielską, Elżbietę Wójcik oraz Julię Szeremetę – pięściarki z kwalifikacją na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024, Olę Mirosław –uprawiająca wspinaczkę sportową na czas, dwukrotną mistrzynię świata w tej konkurencji, rekordzistkę czy lekkoatletę Władysława Kozakiewicza.

Z każdym ze sportowców można było zrobić sobie zdjęcie czy zamienić kilku słów. Na Pikniku Olimpijskim nie zabrakło także naszych sportowców z regionu, jak Martyna Dołęga, brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek w podnoszeniu ciężarów. Gościem specjalnym pikniku był ambasador Francji w Polsce, Etienne de Poncins, który podczas otwarcia 25 Pikniku Olimpijskiego razem z Prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Radosławem Piesewiczem, przemówił po polsku i podkreślił rolę sportu w budowaniu pokoju na świecie i w społeczeństwie.

Z okazji zbliżających się w 2024 igrzysk w Paryżu, na pikniku pojawiła się „Strefa Ambasady Francji” z olimpijską fotobudką, w której można było sobie zrobić zdjęcie z logotypem igrzysk na tle wieży Eiffla. W strefie ambasady odbyły się quizy tematyczne, w których można było wygrać oficjalną maskotkę Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024. Oficjalnym pluszakiem igrzysk została ,,Frygijka’’, która zawdzięcza swoją nazwę ikonicznym francuskim kapeluszom, które w historii symbolizowały wolność. Oficjalne maskotki mają symbolizować rewolucję i zmiany przez sport oraz przypominać społeczeństwu, że sport może wiele zmienić i zasługuje na centralną rolę w społeczeństwie.
Choć 25 Piknik olimpijski odbył się w Warszawie to stanowi on dzięki wątku historycznemu kluczową rolę dla polskiego społeczeństwa. Mimo podkreślenia w tegorocznej edycji zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które odbywać się będą od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 r. to ideą pikniku było także podkreślenia stulecia udziału niepodległej Polski w najważniejszej imprezie sportowej świata i stu latach od zdobycia pierwszych medali olimpijskich przez reprezentantów Polski.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.