Biała Podlaska

Koła Przyjaciół KRP zakończyły rok formacyjny w Białej Podlaskiej

17
cze 2024

W sobotę, 15 czerwca przedstawiciele Kół Przyjaciół KRP spotkali się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej. Konferencja, Eucharystia oraz występy zespołów wypełniły program wydarzenia. Blisko 250 słuchaczy przyjechało do bialskiej parafii.

Ks. Grzegorz Suwała, diecezjalny moderator Kół Przyjaciół KRP wygłosił konferencję formacyjną, która była podsumowaniem treści rozważanych przez Koła Przyjaciół podczas mijającego roku. Treści nad jakimi pochylano się w ciągu roku, skoncentrowane były wokół Tajemnicy Kościoła. Ks. Grzegorz wyjaśniał na czym polega Tajemnica Kościoła, jak rozumieć prawdę o Wspólnocie, odpowiedzialności za Kościół, jak odnaleźć swoje miejsce w Kościele i w końcu jakie są przymioty Kościoła i co one tak naprawdę oznaczają. Kapłan przedstawił Wspólnotę Radiowej Rodziny jako miejsce, gdzie można realizować wezwanie do ewangelizacji, do głoszenia Dobrej Nowiny, nie tylko poprzez modlitwę i wsparcie materialne diecezjalnej rozgłośni, ale także, a może przede wszystkim, przez świadectwo swojego codziennego życia.

Następnie głos zabrał dr Piotr Karwowski, dyrygent Młodzieżowego Chóru Parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej Schola Cantorum Misericordis Christi. W swoim wystąpieniu przypomniał pieśni, które wybrzmiały w trakcie wizyty papieża Jana Pawła II w 1999 r. Nie zabrakło aspektu praktycznego. Zgromadzeni w świątyni słuchacze mieli możliwość wziąć udział w krótkiej próbie poprowadzonej przez dyrygenta.

O 10:30 rozpoczęła się Eucharystia. Po Mszy Św. ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Katolickiego Radia Podlasie, przedstawił słuchaczom gościa specjalnego – Macieja Świrskiego, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – W tym regionie to nazwisko kojarzone jest z biskupem Ignacym Świrskim. Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa. Ignacy Świrski był moim stryjem – wyjaśnił. Następnie przytoczył kilka historii związanych ze stryjem. Nie zabrakło anegdot.

Druga część spotkania miała miejsce na placu parafialnym. Czas uczestnikom umiliły występy zaprzyjaźnionych zespołów. Na plenerowej scenie zaprezentowały się: kapela Moko Bęc, Babie Lato i Goliczanki. Znane i lubiane przeboje wiele osób poderwały do tańca. Uczestnicy spotkania podkreślili, że udział w tego typu wydarzeniu to przede wszystkim okazja do formacji i integracji. – Z Parczewa przyjechało 25 osób, ponadto przyjechali z nami słuchacze z Siemienia, Milanowa, Ostrowa Lubelskiego. W autokarze zawiązujemy wspólnotę. Cieszymy się,że tu jesteśmy, jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za zorganizowanie takiego spotkania, bo to jest budowanie wspólnoty i Kościoła – zaznaczyła Zofia Cyranka, prezeska Koła Przyjaciół KRP w Parczewie

Ks. Grzegorz Suwała podziękował Annie Kukawskiej, prezesce Koła Przyjaciół KRP, słuchaczom z bialskiego koła oraz księżom z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego za gościnność i organizację spotkania.


3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Anna Lum Pon. 17.06.2024 10:12:57

Dawno nikt się tak pięknie nami nie zajmował jak ksiądz Grzegorz. Tyle spotkań w jednym roku to ja nie pamiętam. Brawo.

Joanna Pon. 17.06.2024 15:54:01

Piękne spotkanie. Koła Przyjaciół jak zwykle: do tańca i do różańca

słuchacz Śr. 19.06.2024 11:03:29

pozdrawiam księdza Grzegorza, Panią Joannę i całą wspólnotę KRP