Kraj

Niedziela Misyjna 2024: Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę

Kościół Niedz. 20.10.2024 05:15:50
20
paź 2024

W niedzielę, 20 października, pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”, obchodzimy Światowy Dzień Misyjny, nazywany również Niedzielą Misyjną. Jest to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych. Niedziela Misyjna, obchodzona w Kościele katolickim nieprzerwanie od 1926 roku, jest szczególnym czasem modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie. Ofiary materialne składane na tacę w Niedzielę Misyjną są przeznaczane – wolą Ojca Świętego – na zasilenie Funduszu Solidarności misyjnej Kościoła powszechnego w całym świecie, jakim opiekuje się Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

"Jako wierzący wszyscy jesteśmy misjonarzami, bo jesteśmy włączeni w Jezusa Chrystusa przez chrzest. Chrzest predysponuje nas do tego, byśmy byli misjonarzami" – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Misyjnym, która odbyła się w Sekretariacie KEP 16 października br. "Na tyle będziemy działać misyjnie, na ile będziemy mieć świadomość misyjną" - podkreślił.

Dzieła Misyjne powstały na początku XIX wieku. W latach dwudziestych XX w. zostały uznane za „papieskie” i zajmują dziś centralne miejsce we współpracy misyjnej. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej. Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień.

W tym roku będzie obchodzony po raz 98. Z okazji Światowego Dnia Misyjnego wydawane są orędzia misyjne. Ukazują się regularnie od pontyfikatu Pawła VI.
Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, przekazywane za pośrednictwem kurii diecezjalnych do dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, dzięki któremu mogą pracować katechiści, powstają nowe świątynie oraz miejsca szczególnej troski o ludzi samotnych, ubogich oraz prześladowanych. Z tych środków utrzymywani są księża i katechiści pracujący na terenach misyjnych, zarówno misjonarze pochodzący z Europy, w tym również z Polski, jak i miejscowi kapłani. Z tej pomocy korzystają ci, którzy pracują na obszarach podlegających Dykasterii ds. Ewangelizacji, z których pochodzą prośby w formie projektów o pomoc finansową kierowane do Sekretariatu Generalnego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Rzymie. Dotyczą one najczęściej pomocy przy budowie lub remoncie kościoła. Specjalna komisja przydziela kraje, które mają opłacić zatwierdzone projekty.

Realizowane projekty mogą mieć charakter:
– pomocy zwyczajnej, obejmującej m.in. działania o charakterze administracyjnym,
– pomocy dla katechistów, dotyczącej formacji oraz prowadzonej przez nich działalności wspierania misjonarzy,
– pomocy nadzwyczajnej, dotyczącej budowy świątyń czy budynków na użytek działalności parafialnej oraz misyjnej.

Rozliczenia w PDM dokonywane są w walucie USD, dlatego sumy podawane są w dolarach amerykańskich. PDRW za rok 2023 przekazało do dyspozycji Dykasterii ds. Ewangelizacji 1 209 684,20 USD. Na tę sumę składają się ofiary z Niedzieli Misyjnej (1 029 107,07 USD), Żywego Różańca, Dar serca dla misji – ofiary indywidualne i inne. Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w roku 2024 sfinansowały projekty na kwotę 1 209 684, 20 USD, z czego 911 961,97 USD przeznaczono na projekty o różnym charakterze. 207 201,05 USD przekazano na utrzymanie domów studenckich w Rzymie dla kleryków misyjnych i sióstr zakonnych, a 76 419,07 USD na funkcjonowanie sekretariatu generalnego w Rzymie.

Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny 2024

Priorytetowym zobowiązaniem Kościoła pozostaje głoszenie Ewangelii we współczesnym świecie. Papież Franciszek pisze o tym w opublikowanym dziś orędziu na Światowy Dzień Misyjny. Został on ustanowiony w 1926 r. przez papieża Piusa XI i we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Tegorocznym hasłem, wybranym przez Franciszka, są słowa: „Idźcie i zaproście wszystkich na ucztę”.


Fot. Marcin Mazur

Papież podkreśla, że misja jest niestrudzonym wychodzeniem do całej ludzkości, aby ją zaprosić na spotkanie i do komunii z Bogiem. „Bóg, wielki w miłości i bogaty w miłosierdzie, zawsze wychodzi do każdego człowieka, aby wezwać go do szczęścia swojego Królestwa, pomimo obojętności lub odrzucenia” – pisze Franciszek. Przypomina, że Jezus powiedział do uczniów: „Idźcie!”, zarówno przed, jak i po swoim zmartwychwstaniu, włączając ich w swoją misję. „Z tego powodu Kościół będzie nadal wychodził poza wszelkie granice, wychodził wciąż na nowo, niestrudzenie, i nie zniechęcając się w obliczu trudności i przeszkód, aby wiernie wypełniać misję otrzymaną od Pana” – podkreśla Ojciec Święty.

W swym orędziu dziękuje wszystkim misjonarzom i misjonarkom, którzy odpowiadając na wezwanie Chrystusa, zostawili wszystko, aby udać się daleko od swojej ojczyzny i zanieść Dobrą Nowinę do miejsc, w których ludzie jeszcze jej nie otrzymali lub przyjęli ją dopiero niedawno. Franciszek zachęca do modlitwy za misjonarzy i wdzięczności Bogu za nowe i liczne powołania misyjne do dzieła ewangelizacji aż po krańce ziemi. Podkreśla zarazem, że każdy chrześcijanin jest wezwany do udziału w tej powszechnej misji poprzez swoje świadectwo ewangeliczne tam, gdzie przychodzi mu żyć i pracować. „Misja dla wszystkich wymaga zaangażowania wszystkich” – podkreśla Franciszek. Dlatego też, jak pisze, konieczne jest kontynuowanie drogi ku Kościołowi całkowicie synodalno-misyjnemu w służbie Ewangelii.

vaticannews.va
Źródło: https://episkopat.pl/doc/219806.20-pazdziernika-Niedziela-Misyjna
Pełny tekst Orędzia: https://episkopat.pl/doc/215075.oredzie-papieza-franciszka-na-swiatowy-dzien-misyjny-20-pazdziernika

Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę – wywiad z Dyrektorem Krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych, ks. Maciejem Będzińskim



Obchody Światowego Dnia Misyjnego inaugurują w Polsce Tydzień Misyjny. Jaki jest jego cel?

Chciałoby się, żeby nie tylko tydzień, ale cały miesiąc był misyjny. W październiku 2019 r., kiedy obchodziliśmy Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, związany ze stuleciem dokumentu Maximum illud, pojawiło się pytanie, dlaczego nie ustanowić misyjnym całego października. W wielu krajach na świecie to się przyjęło. Myślę, że Kościół w Polsce dojrzewa do tego, żeby mieć nie tylko Niedzielę Misyjną i następujący po niej Tydzień Misyjny, ale żeby cały październik, który jest miesiącem różańcowym, był poświęcony problemom misyjnym, żeby były podejmowane różne inicjatywy – duchowe, materialne, intelektualne, naukowe – na rzecz misji. Można byłoby każdy tydzień tego miesiąca poświęcić innej sferze działalności Kościoła w aspekcie misyjnym.

Na razie mamy zatem Tydzień Misyjny, za który dziękujemy Panu Bogu. Przygotowaliśmy specjalne materiały pomocne w przeżywaniu poszczególnych dni tego czasu w duchu misyjnym. Liczymy, że w parafiach podczas Mszy św. i modlitwy różańcowej wierni wszystkich stanów będą modlić się za misje.

Tydzień Misyjny ma przełożenie na całoroczną aktywność misyjną. Jak będzie się ona przedstawiać w Roku Jubileuszowym 2025?

Planując animację misyjną, trzeba pamiętać o koordynacji z tym, co dzieje się w programie duszpasterskim Kościoła w Polsce i na świecie – w tym przypadku są to obchody Roku Jubileuszowego. Papieskie Dzieła Misyjne przede wszystkim odpowiadają na wezwania papieża, następnie włączają się modlitewnie i akcyjnie w dany rok duszpasterski w kraju. Odpowiadając na prośbę przewodniczącego Episkopatu Polski, włączamy się w Wielką Nowennę przygotowującą nas do roku 2033, jak również w działalność Komisji Duszpasterskiej Episkopatu, aby tematyką animacji misyjnej ubogacić program roku duszpasterskiego. W październiku 2025 r. z okazji Roku Jubileuszowego jest zaplanowany dzień misji i polskich misjonarzy, na który przygotujemy specjalne materiały jako Papieskie Dzieła Misyjne.

Będziemy nieustannie wracać do tematyki Roku Jubileuszowego, chociażby w dwumiesięczniku „Misje Dzisiaj”, którego poszczególne numery w 2025 r. poświęcimy tematyce zaczerpniętej z bulli papieskiej ogłaszającej jubileusz.

Przed nami na początku grudnia sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej na Jasnej Górze. Czuwanie odbędzie się w duchu roku duszpasterskiego i Roku Jubileuszowego, którego hasło brzmi: „Pielgrzymi nadziei”. My chcemy spotkać się na Jasnej Górze pod hasłem: „Misje dają nadzieję”. Będziemy więc zakotwiczeni poprzez animację misyjną zarówno w Kościele lokalnym, jak i powszechnym.

Cały tekst rozmowy: https://missio.org.pl/aktualnosci/idzcie-i-zapraszajcie-wszystkich-na-uczte-wywiad-z-dyrektorem-krajowym-pdm/

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.