Garwolin

Niezwykłe lekcje muzyki w garwolińskiej „Piątce”

Kultura Sob. 15.06.2024 09:35:50
15
cze 2024

We współpracy z Filharmonią Narodową, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka w Garwolinie, organizowane są spotkania z muzyką w formie kameralnych koncertów. Obserwując grę aktorów, taniec lub słuchając śpiewu, dzieci mogą przeżywać emocje, wzruszenia, radość czy niepokój. I to je uczy wrażliwości na sztukę, na piękno, co potem przekłada się na empatię, czyli wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.

Spotkania z muzyką, to cykl koncertów edukacyjnych. - Nasi uczniowie mogli wziąć udział w niezwykłych lekcjach muzyki, mogli obcować z muzyką różnych okresów historycznych. W tym roku była to muzyka baroku, której przedstawicielem jest Antonio Vivaldi. Podczas koncertów poznaliśmy fakty z życia tego wybitnego kompozytora, posłuchaliśmy na żywo jego najsłynniejszych dzieł, obserwowaliśmy muzyków grających na różnych instrumentach, doświadczaliśmy jego twórczości wieloma zmysłami – mówi Magdalena Kowaluk, nauczycielka w szkole i dodaje, że ważna rola w koncertach przypada prelegentom, którzy są przewodnikami po świecie muzyki i opowiadają w sposób przystępny i bardzo ciekawy o tajnikach i zawiłościach utworów muzycznych, teorii muzyki, instrumentalistyki czy tańca. Uczniowie poznają różne gatunki muzyczne, style muzyczne, specyfikę instrumentu.

Dzieci odbyły wraz z artystami wspaniałą wyprawę do Brazylii, na Kubę i do Argentyny, gdzie mogły doświadczyć tego, jak miejscowe tańce tworzą barwną mozaikę rytmów i melodii. Niepowtarzalny klimat koncertu podkreślały kostiumy, wspaniałe choreografie i bogate brzmienie instrumentów perkusyjnych.

- Kontakt z muzyką, szczególnie z muzyką na żywo jest bardzo ważny w edukacji młodego człowieka. Podczas takich koncertów dzieci, które dziś, w znakomitej większości są przebodźcowane przez szeroko pojętą elektronikę, smartfony oraz Internet, mogą podczas takich koncertów, obok elementów edukacyjnych, rozwijać swoją wyobraźnię muzyczną, wyciszyć się, skupić uwagę przez kilkadziesiąt minut na pewnym procesie artystycznym, jakim niewątpliwie jest wspomniany teatr muzyczny. Obserwując grę aktorów, taniec, czy słuchając śpiewu, dzieci mogą przeżywać emocje, wzruszenia, radość czy niepokój... - artykułuje nauczycielka.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z Magdaleną Kowaluk, nauczycielką w garwolińskiej „Piątce”.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Garwolak Pon. 17.06.2024 16:15:36

Super! I takie inicjatywy trzeba chwalić i propagować.