Siemiatycze

80 lat siemiatyckiego LO 12. Zjazd Absolwentów i Wychowanków

Region Niedz. 16.06.2024 10:46:52
16
cze 2024

Budowę szkoły rozpoczęto w dwudziestoleciu międzywojennym. W roku 1936 zaczęła w nim działać szkoła podstawowa. Po II wojnie światowej utworzono Liceum Ogólnokształcące, które rozpoczęło działalność 1 października 1944 r. W tym roku Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Siemiatyczach świętuje 80-lecie. Obchody jubileuszu połączono z 12. Zjazdem Absolwentów i Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Handlowego i Technikum w Siemiatyczach. Wydarzenia te zorganizowane w dniach 15 – 16 czerwca, zostały objęte patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu Podlasie24.pl.

Po Mszy Św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i nabożeństwie w cerkwi pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach dalsze uroczystości odbywały się na terenie szkoły. Uczestniczyli w nich uczniowie i absolwenci, obecni i dawni nauczyciele, dyrekcja szkoły i wielu znamienitych gości. Wśród kilkudziesięciu osób, które odpowiedziały na zaproszenie i uczestniczyły w jubileuszu szkoły i zjeździe absolwentów byli: księża kościoła katolickiego i prawosławnego, siostry zakonne, parlamentarzyści, samorządowcy, a wśród nich przedstawiciele organu prowadzącego ze starostą siemiatyckim Mariuszem Cieślikiem na czele, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół i innych instytucji. Część z gości to jednocześnie absolwenci siemiatyckiego „ogólniaka”.

Uroczystego otwarcia zjazdu i powitania gości dokonała dyrektor LO im. KEN Bożena Krzyżanowska Historię szkoły przypominała Grażyna Sidorczuk-Uszyńska dawna nauczycielka historii w tejże szkole obecnie zaangażowana w organizacje Zjazdu. Były wspomnienia, gratulacje, pamiątkowe grawertony i jubileuszowe wiązanki kwiatów. Młodzież wspólnie z zespołem Wokaliza i Małym Podlasiem przygotowała część artystyczną. Tradycyjnie na pamiątkę zjazdu w korytarzu na piętrze szkoły odsłonięto okolicznościową tablicę.

Był czas na zwiedzanie, wspominanie, niekończące się rozmowy, wspólne zdjęcia. Wieczorem odbył się Bal Absolwentów, a w niedzielę spotkania klasowe.

Przy okazji zjazdu przygotowano okolicznościową gazetkę „Wieści Szkolne” zamieszczając informacje o historii, tradycjach i współczesności Liceum Ogólnokształcącego w Siemiatyczach. Sięgając do tej publikacji jako ciekawostkę warto przytoczyć kilka liczb. Szkołą kierowało 14 dyrektorów, pracowało w niej 311 nauczycieli, ukończyło ją 7 600 uczniów. Dowiadujemy się też, że biblioteczny księgozbiór liczy 23 000 woluminów, w szkole są 22 sale lekcyjne, budynek otacza 14 761 m2 terenów zielonych, tereny sportowe to 7 657 m2, a żeby przykryć salę gimnastyczną kartkami A4 trzeba ich zużyć 5 612 sztuk.

Zjazd szkoły i jej 80-lecie to wydarzenia, do których przygotowano się przez wiele miesięcy, szczególnie intensywnie w ostatnich tygodniach. Salę gimnastyczną przekształcono w salę bankietową, klasy stały się kawiarenkami. Przygotowano kroniki i stare fotografie, prezentacje multimedialne, odświeżono i z dygitalizowano odnalezione w szkolnym archiwum najstarsze nagrania filmowe. Włożono w to wydarzanie ogrom pracy, dopinając wszystko w najdrobniejszych szczegółach. A kolejny Zjazd Absolwentów – już za 5 lat.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Absolwentka Pon. 17.06.2024 12:42:21

Byloby milo sie spotkac gdyby polowa ludzi, ktorzy sa na emigracji mieli mozliwosc przyjechac. No niestety tu sie pracuje a wakacje w lipcu sie zaczynaja.

żenada Wt. 18.06.2024 07:58:11

Nawet przy przecięciu wstęgi musi być nadzorca z komunalnej? Wszędzie razem. Do roboty brać się, dosyć jazdy na karku poprzedników.