Kraj

Kolejne korzyści dla pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT i Aktywnej Rezerwy

Region Śr. 13.11.2024 14:41:22
13
lis 2024

Prezydent RP podpisał ustawę dotyczącą wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i aktywnej rezerwy. Celem ustawy, oprócz podniesienia atrakcyjności terytorialnej służby wojskowej i zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych, jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania żołnierzy WOT i AR.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, dlatego współpraca z pracodawcami jest dla formacji szczególnie ważna. Obecnie w szeregach 2 Lubelskiej Brygady OT służy ponad 3100 żołnierzy w tym 2585 żołnierzy OT, spośród których ponad połowa deklaruje stałe zatrudnienie. Żołnierze OT łączą służbę wojskową z życiem rodzinnym i zawodowym. Uzyskanie równowagi jest możliwe wtedy, gdy pracodawca wspiera swojego pracownika i rozumie znaczenie jego służby. Wsparcie ze strony pracodawców jest więc nieocenionym bodźcem, który niejednokrotnie odgrywa kluczową rolę podczas podejmowania decyzji o przystąpieniu do WOT.

18 października 2024 roku Prezydent RP podpisał ustawę dotyczącą wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy. Ustawa wprowadza zachęty dla pracodawców do zatrudniania pracowników będących żołnierzami OT lub AR. Jedną z takich korzyści jest nowa ulga podatkowa, która zakłada możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty od 12 tys. złotych do nawet 24 tys. złotych na każdego zatrudnionego żołnierza OT i AR. Wysokość ulgi zależy od stażu pełnienia terytorialnej służby wojskowej lub służby w aktywnej rezerwie i zakłada jej wzrost z każdym rokiem nieprzerwanego pełnienia służby.

Ponadto przedsiębiorca, który ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego i będzie do jego realizacji zatrudniać żołnierzy WOT lub aktywnej rezerwy, będzie mógł skorzystać z preferencyjnego traktowania przy ubieganiu się o zamówienie publiczne.

Ponadto przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy OT powołanych po raz pierwszy do służby wojskowej będą zwolnieni z obowiązku wypłaty im odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Zgodnie z nowymi zasadami to jednostka wojskowa będzie wypłacać świadczenie początkowe, przysługujące żołnierzowi po ukończeniu szkolenia podstawowego.

Warto dodać, że wzrosło również minimalne uposażenie żołnierzy terytorialnej służby wojskowej za 1 dzień szkolenia i wynosi aktualnie 169 złotych, co łącznie z kwotą za gotowość daje miesięcznie wynagrodzenie w wysokości 938 zł. Celem tych zmian jest przede wszystkim podniesienie atrakcyjności terytorialnej służby wojskowej.

Inf.pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.