Precyzyjny atak z powietrza – szkolenie terytorialsów
sie 2024
Skryte podejście w rejon działań, przeprowadzenie rozpoznania, obserwacja i atak na cel – to przykładowy scenariusz ćwiczeń, jakie cyklicznie realizują żołnierze plutonu ogniowego 2 Lubelskiej Brygady OT podczas szkoleń z wykorzystaniem systemu amunicji krążącej Warmate.
System amunicji krążącej Warmate to bezzałogowy statek powietrzny, przeznaczony do ataku na wrogie oddziały oraz lekko opancerzone pojazdy. Do jego głównych zadań należy wykrywanie, obserwacja obiektów oraz śledzenie i eliminacja celów. Przez ok. 60 min może on unosić się nad danym obszarem w oczekiwaniu na wybór celu, a następnie uderzyć bezpośrednio w obiekt, ulegając przy tym zniszczeniu. Stąd jego potoczna nazwa „dron kamikadze”. Warmate może być wyposażony w głowicę odłamkowo-burzącą lub termobaryczną, a o ataku na dany cel decyduje operator, który komunikuje się z płatowcemz odległości do 30 km.
Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialne szkolą się z wykorzystaniem systemu AK Warmate od grudnia 2022 r. We wstępnym etapie szkoleń zweryfikowano cechy
i predyspozycje żołnierzy w grupie operatorów. Podczas ćwiczeń szkoleni doskonalili takie umiejętności jak: obsługa części naziemnej systemu, procedury przedstartowe, sterowanie urządzeniem w różnych trybach lotu, prowadzenie obserwacji, nawigacja, wykrywanie oraz identyfikacja wybranych celów.
Odbyte w 2023 roku inauguracyjne loty bojowe na poligonie w Nadarzycach były dla operatorów 2 LBOT pierwszym poważnym sprawdzianem ich wiedzy i przygotowania. Zdobyte dotychczas umiejętności są nieustannie doskonalone, a scenariusze ćwiczeń tworzone
w oparciu o analizę współczesnego pola walki, narzucają na żołnierzy konieczność stałego podnoszenia kompetencji.
W regularnych szkoleniach żołnierze posługują się wersją ćwiczebną urządzenia, która jest wykorzystywana wielokrotnie. Atak jest przerywany przed uderzeniem w cel i operator po nabraniu wysokości przez płatowiec może przeprowadzić kolejne ćwiczebne uderzenia. Po zakończeniu ćwiczenia dron ląduje „na brzuchu" w wyznaczonym obszarze.
Zobacz Galerię
Inf. Pras.
0 komentarze