Szkolny Dzień Tradycji i Kultury


mar 2025
Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie, biorący udział w projekcie Niezapomniana muzyka 2.0, w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii, zorganizowali w szkole Dzień Tradycji i Kultury. Gwiazdą spotkania była Kapela Staręgów.
Gośćmi Dnia Tradycji i Kultury, który zorganizowano 20 marca byli:uczestnicy zaprzyjaźnionych WTZ Miętne, przygotowani przez Katarzynę Woroniecką i Kamilę Baran, którzy zaśpiewali ''Lipkę'',
młodzież z ZSS nr 1 w Garwolinie pod opieką Dominika Ostrowskiego, która wykonała utwór ''Hej sokoły”
oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej w Górznie, z nauczycielem Lidią Ziomek - zachwycili wszystkich pięknym wykonaniem ''Janicka'' i utworu ''Zielony Mosteczek''.
Szkolny zespół ''Czerwone korale'' zaśpiewał piosenki ''W moim ogródeczku'' oraz ''Czerwone jagody''.
- Jesteśmy szczęśliwi, że bierzemy udział w tak wspaniałym wydarzeniu. Muzyka ludowa jest naprawdę świetna i łączy ludzi.” – cieszy się Kinga Krawczyk , realizująca projekt "Niezapomniana muzyka".
Gwiazdą spotkania była Kapela Staręgów w składzie: Krzysztof Staręga – harmonia trzyrzędowa, Mariusz Staręga – harmonia trzyrzędowa, Ryszard Szewczyk – trąbka oraz Bogdan Przyczka – instrumenty perkusyjne. Kapela Staręgów znana w powiecie garwolińskim i nie tylko, od lat kultywuje tradycje i muzykę ludową występując na dożynkach i festynach. „Nasza kapela gra muzykę ludową od wielu lat, cieszymy się, że młodzież chce śpiewać piosenki ludowe ponieważ te tradycje trzeba przekazywać z pokolenia na pokolenie – podkreśla Mariusz Staręga, muzyk ludowy.
Koncert poprowadziły Aleksandra Kuk i Kinga Krawczyk z klasy 3B LO. Oliwia Płatek i Wiktoria Pawelec Z klasy 3B LO przeprowadziły konkurs, w którym trzeba było odgadnąć, do czego służą stare przedmioty ludowe, jak tarka, magiel i maselnica. Dziewczyny z zespołu rozdały publiczności słodycze. Andrzej Ostolski zadbał o nagłośnienie, co przełożyło się na wysoką jakość wykonywanych utworów. Kinga Dębska przygotowała przepiękne, kolorowe dekoracje, do których użyła wycinanek stworzonych na prowadzonych przez siebie warsztatach. Gminna Biblioteka Publiczna w Górznie wypożyczyła kilimy oraz stare ludowe przedmioty, które były użyte w konkursie.
Podsumowując szkolne wydarzenie, dyrektor Marzena Tudek podkreślała m.in, jak ważna jest kultura ludowa przy tworzeniu tożsamości patriotycznej młodych ludzi.
Zobacz Galerię
na podst. inf. pras.
1 komentarze
Dziękujemy za ciekawy artykuł o naszym projekcie :)