Kraj

Więcej emerytów i rencistów z kontem bankowym

Region Pt. 16.08.2024 14:51:01
16
sie 2024

Coraz więcej świadczeniobiorców ZUS-u otrzymuje emerytury, renty, zasiłki czy inne świadczenia na konto w banku. Na koniec czerwca tego roku wskaźnik ubankowienia w kraju wynosił 79,5 proc., w województwie podlaskim 81,2 proc.

- Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej decydują się na przekazywanie swoich świadczeń na konto w banku. Na koniec czerwca tego roku wskaźnik ubankowienia w kraju wynosił 79,5 proc. Na ponad 9,1 mln świadczeniobiorców aż 7,2 mln wybrało przelew na rachunek bankowy. Pozostali co miesiąc oczekują na wizytę listonosza – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

- Na Podlasiu wskaźnik ubankowienia jest wyższy i wynosi 81,2 proc. Na 225,5 tys. świadczeń wypłacanych przez ZUS, w skład których wchodzą m.in. emerytury, renty, czy zasiłki, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne aż 183,1 tys. z nich przekazywane jest na konto – dodaje rzeczniczka.

Najbardziej ubankowioną grupą świadczeniobiorców są osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (98,7 proc. w kraju i 99,1 proc. w regionie), klienci otrzymujący emerytury pomostowe (95,7 proc. w kraju, 96,6 proc. w regionie) oraz zasiłki i świadczenia przedemerytalne (94,4 proc. w kraju, 98,4 proc. w regionie). Równie wysoki, bo 89,3 proc., jest udział świadczeń krótkoterminowych (zasiłków, świadczenia rehabilitacyjnego) wypłacanych na rachunki bankowe. Na Podlasiu na koniec czerwca br. wskaźnik ten wynosił 90,3 proc.

Coraz więcej emerytów ma konto w banku
Wśród samych emerytów wskaźnik ubankowienia na koniec czerwca wynosił 81,7 proc. Na 6,6 mln emerytów w całym kraju 5,4 mln otrzymuje swoje wypłaty na konto bankowe. W województwie podlaskim ZUS wypłaca co miesiąc niemal 171,5 tys. emerytur, z czego 83,5 proc. z nich przekazywana jest na rachunek bankowy. Pozostałe 16,5 proc., czyli 28,2 tys. emerytur, seniorom dostarczają w gotówce listonosze. W przypadku osób, które niedawno przeszły na emeryturę udział wypłat na konto jest zdecydowanie wyższy. W kraju wynosi 82,5 proc., w regionie 86 proc.

Konto w banku to wygodna i bezpieczna forma otrzymywania świadczeń. Gotówka w domu to pokusa dla złodziei i naciągaczy. Tych, którzy konta nie mają i oczekują na wizytę listonosza, ZUS zachęca do wybrania bezpiecznej formy przekazywania świadczeń w formie przelewów. Tym bardziej że wiele banków oferuje bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy dla seniorów, którzy nie mają konta w żadnym banku. Mając osobisty rachunek, możemy korzystać z możliwości, jakie daje bankowość elektroniczna, np. robić przelewy, czyli opłacać rachunki z domu czy płacić za swoje zakupy kartą zbliżeniową.

Emerytura na konto - złóż dyspozycję w ZUS

Wciąż jest grono osób, które decyduje się, aby wypłaty z ZUS-u otrzymywać w gotówce. Swoją decyzję klient zawsze może zmienić. Wystarczy złożyć formularz ZUS EZP, czyli wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS lub wysłać go pocztą. Można również dokonać takiej, zmiany korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.