Kraj

3 maja – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i święto narodowe

Kościół Sob. 03.05.2025 08:08:11
03
maj 2025

3 maja to jedno z najważniejszych świąt w polskim kalendarzu – łączy w sobie wymiar religijny i narodowy. Tego dnia Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. Jednocześnie świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku, pierwszej nowoczesnej ustawy zasadniczej w Europie.

Maryja Królową Polski – historia święta

Kult Matki Bożej jako Królowej Polski ma swoje korzenie w XVII wieku, kiedy to król Jan Kazimierz w 1656 roku, podczas potopu szwedzkiego, złożył śluby lwowskie, oddając Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej. Święto zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 roku, a po II wojnie światowej utrwalone jako wyraz tożsamości religijnej i patriotycznej Polaków.

Dziś dla wielu Polaków 3 maja to nie tylko dzień wolny od pracy, ale czas refleksji nad historią, modlitwy za Ojczyznę i przypomnienia sobie o wartościach, które ją tworzą: wiary, wolności i wspólnoty.

Główne uroczystości – jak zawsze na Jasnej Górze

Tradycyjnie centralne obchody religijne odbywają się na Jasnej Górze w Częstochowie – duchowej stolicy Polski. W tym roku uroczystości rozpoczną się modlitwą dziękczynną o godz. 10:00, po której o 11:00 zostanie odprawiona główna Msza Święta odpustowa, celebrowana przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W czasie Eucharystii zostanie ponowiony Milenijny Akt Oddania Polski Matce Bożej, a wieczorem – o 21:00 – odbędzie się Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego, który tradycyjnie kończy dzień modlitwy i zawierzenia.

Wspólnota i modlitwa za Ojczyznę

Uroczystość 3 maja to szczególna okazja do modlitwy za Polskę, za jej przyszłość, jedność i pokój – zwłaszcza w kontekście trudnych czasów i konfliktów na świecie. To także przypomnienie o roli, jaką Maryja pełni w dziejach naszego narodu – jako Opiekunka, Orędowniczka i Matka.

inf. na podst. KEP

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.