Rekolekcje kapłańskie przygotowujące do 45. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej


maj 2025
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego kapłani diecezji siedleckiej, posługujący na Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na Jasną Górę, rozpoczęli swoje duchowe przygotowania do tego ważnego wydarzenia. Rekolekcje odbyły się w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej. Poprowadził je o. Michał Legan OSPPE – wykładowca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Ojciec Michał związany jest także z diecezją siedlecką – śluby wieczyste złożył 2 lutego 2009 roku na Jasnej Górze. Diakonat przyjął 8 maja 2009 roku na Skałce z rąk bp. Jana Zająca, a następnie podjął pracę duszpasterską i katechetyczną w paulińskiej parafii we Włodawie. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja 2010 roku na Jasnej Górze z rąk abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego. Posługiwał m.in. w paulińskiej parafii Prima Porta w Rzymie, a w latach 2012–2022 był związany z Jasną Górą.W konferencji wprowadzającej kierownik Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej, ks. Paweł Bielecki, wskazał trzy główne aspekty, które miały towarzyszyć kapłanom podczas rekolekcji:
• duchowy – odnowienie i umocnienie osobistej relacji z Bogiem,
• intelektualny – związany z logistyką i praktycznym przygotowaniem tegorocznej pielgrzymki, hasłem i treściami duchowymi,
• wspólnototwórczy – zachęta do budowania braterskiej wspólnoty kapłańskiej.
Dzień zakończyła wspólna modlitwa – Kompleta oraz Apel Jasnogórski.
Drugi dzień rekolekcji rozpoczęła Liturgia Godzin oraz konferencja ojca Michała. Za motyw przewodni obrał on 15. rozdział Ewangelii wg św. Łukasza, ukazujący Boga jako miłosiernego dla grzeszników. Rekolekcjonista, cytując słowa: „Przychodziło do Niego wielu celników i grzeszników, aby Go słuchać…” (Łk 15,1), podkreślił, że słuchanie Słowa Bożego nie powinno być jedynie „na eksport” – musi ono dotykać serca i prowadzić do realnej przemiany.
W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez ks. Bieleckiego omówiono kwestie organizacyjne – hasło pielgrzymki, projekt znaczka, tematy konferencji oraz harmonogram spotkań służb centralnych i szkoleń dla porządkowych.
Centralnym punktem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem ks. Pawła Bieleckiego, ks. Adama Turemki (ojca duchownego) oraz o. Michała Legana. W homilii rekolekcjonista kontynuował rozważanie 15. rozdziału Ewangelii, ukazując kapłana jako najpierw syna, który doświadcza miłosierdzia Ojca, a następnie staje się ojcem – zdolnym przebaczać i przywracać godność innym.
Wieczorem o. Michał wygłosił kolejną konferencję, tym razem skupiając się na postaci Syna Marnotrawnego i relacji, jaką miał ze swoim Ojcem. Zwrócił uwagę m.in. na:
• złudzenie, że szczęście znajduje się poza domem Ojca,
• pogłębiające się zagubienie i dramat życia „na obczyźnie”,
• wolność, jaką Ojciec daje Synowi, pozostawiając mu możliwość powrotu, dając jednocześnie nadzieję na przebaczenie.
Trzeci dzień rozpoczęła wspólna modlitwa Liturgią Godzin oraz konferencja, w której o. Michał porównał postawę starszego syna z przypowieści o synu marnotrawnym do postawy Chama, który wyśmiał nagość Noego. Miłość Ojca polega na zakrywaniu wstydu i przywracaniu godności – co dokonuje się także przez posługę kapłańską w sakramencie pojednania.
Po śniadaniu uczestnicy udali się do Łodzi, gdzie odwiedzili m.in. kompleks Manufaktury i Muzeum Miasta, a także odbyli spacer ul. Piotrkowską. Centralnym punktem była Eucharystia w łódzkiej katedrze, sprawowana przez o. Michała Legana, podczas której kapłani modlili się za pielgrzymów i dobre przygotowanie 45. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę.
Wieczorem odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu – kapłani trwali na osobistej modlitwie i refleksji, oddając Panu Jezusowi swoje rekolekcyjne przemyślenia.
Ostatni dzień rozpoczął się tradycyjnie od wspólnej Liturgii Godzin. Ostatnia konferencja była podsumowaniem całych rekolekcji. Ojciec Michał nawiązał do trzech przypowieści z Ewangelii wg św. Łukasza – o zagubionej owcy, drachmie i synu marnotrawnym – ukazując Boga jako Ojca, który wychodzi na poszukiwanie każdego z nas, by karmić i przywracać godność.
Podczas ostatniego spotkania przy kawie uczestnicy dzielili się swoimi przemyśleniami duchowymi oraz propozycjami organizacyjnymi dotyczącymi nadchodzącej pielgrzymki.
Rekolekcje zakończyła uroczysta Eucharystia – dziękczynienie za przeżyty czas formacji oraz modlitwa o dobre owoce 45. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Kapłani pamiętali w modlitwie zarówno o pielgrzymach fizycznych, jak i tych duchowych.
Zobacz Galerię
Tekst i zdjęcia: ks. Piotr Hawryluk – kwatermistrz PPP
0 komentarze